Klimakterium, jinak také menopauza či lidově přechod, přirozený stav u žen ve věku 45 až 50 let. V tomto období nastávají v těle ženy hormonální změny, které působí na celý organizmus. Menopauza sice není nemoc, ale často je spojována s řadou nepříjemných obtíží, jako je nervozita, třes, pocení, nespavost či návaly horka. 

Počátek klimakteria

Menopauza nenastává ze dne na den. Jedná se o delší proces (v řádech několika let) postupných změn ženských hormonů. Délka i intenzita je navíc ovlivněna celou řadou faktorů, například genetikou, životním stylem i prostředím, ve kterém žijeme. 

Průběh klimakteria

Klimakterium začíná zpomalením organizmu ženy a snížením produkce estrogenu a progesteronu (ženské pohlavní hormony). Tyto hormony zasahují do velké části řídících funkcí těla. Orgány, které jsou na hormonální regulaci závislé, jsou najednou bez dostatečného velení, začíná jim chybět pravidelná regulace a funkce těchto orgánů se mění.

Postupně dochází k poruchám menstruačního cyklu. Ten může být nepravidelný, menstruace trvají různě dlouho a mají různou sílu. S postupem času se pak menstruace úplně zastavuje, čímž dochází k menopauze.

Příznaky klimakteria

 • Poruchy menstruačního krvácení 
 • Návaly horka a pocení
 • Svalové napětí, slabost
 • Kolísání krevního tlaku
 • Bolesti hlavy, pocity malátnosti
 • Únava či nespavost
 • Nervozita, podrážděnost, neklid
 • Zvýšený výskyt cévních a srdečních onemocnění
 • Zvýšený výskyt bakteriálních zánětů
 • Bolest při močení a únik moči
 • Změna v kvalitě kostí, řídnutí kostí
 • Bolesti zad

Potíže, které se v období klimakteria vyskytují, lze díky správně cílené léčbě a podpoře přírodních preparátů, významně zmírnit. Pomůžeme vám prožívat menopauzu s lehkostí!

Jak prožít klimakterium co nejpříjemněji?

Trápí-li vás výše zmíněné klimakterické obtíže, doporučujeme hormonální substituční léčbu, kdy jsou do těla dodávány potřebné hormony – tedy estrogen a případně progesteron. Hormonální léčba může probíhat ve formě tablet, náplastí, krémů nebo sprejů. 

Hormonální terapii je vhodné zahájit již na začátku klimakteria, tedy s prvními příznaky. Dochází tak ke včasné stabilizaci menstruace a eliminaci nepříjemných projevů přechodu.

Pro zmírnění obtíží jsou výborné také přírodní preparáty (fytoestrogeny), které lze užívat jako doplňky stravy. Tyto produkty jsou volně prodejné v lékárnách. Doporučujeme například sóju, červený jetel či ploštičník.

Prevence v klimakteriu

V klimakteriu je také důležitá prevence, která zahrnuje zejména dostatečnou fyzickou zátěž a pravidelný pohyb pro pevnost kostí, zdravý kardiovaskulární systém a správné spalování tuků. Základem je též kvalitní životospráva, jako je dostatek spánku, omezení stresu, dodržování pitného režimu, vyhýbání se kouření cigaret a zvýšené konzumaci alkoholu i kávy.

Menopauza není choroba, ale přirozená součást života každé ženy. Správná životospráva spolu s preventivní a podpůrnou terapií dokáže pomoci prožít toto období bez obávaného snížení kvality života. 

Pomůžeme vám prožít klimakterium v klidu a užívat si běžné radosti života. Zmírníme příznaky, které klimakterium provází a stabilizujeme menopauzu tak, aby vám neobtěžovala život. Objednejte sek nám.

Objednat se

S jakými pojišťovnami spolupracujeme

a jaké platební karty přijímáme

Partneři